Новости

Поделиться

Чого чекати від нового голови туризму? Думки експертів

На цьому тижні співробітникам департаменту туризму і курортів Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) офіційно представили нового керівника. Директором департаменту стала 35-річна Оксана Сердюк. Згідно з біографією, опублікованою МЕРТ, вона має 18-річний досвід роботи в макроекономічному і фінансовому аналізі, проте з туристичною сферою її діяльність ніколи не була пов’язана. Вперше інформація про те, що конкурс на посаду голови департаменту туризму виграла людина, жодного дня не пропрацювавши в індустрії гостинності, з’явилася більше місяця тому і відразу стала темою №1 в туристичному співтоваристві. Представники турбізнесу і суспільства висловлювали здивування, як самою кандидатурою, так і процедурою конкурсного відбору. Сумніви з приводу результатів конкурсу на посаду голови департаменту туризму МЕРТ висловили і народні депутати України. Після офіційного звернення нардепів, Національне агентство з питань державної служби погодилося провести позапланову перевірку в МЕРТ. Однак обурення представників туріндустрії не стало причиною для перегляду результатів конкурсу.

"На цьому тижні мене призначили директором департаменту туризму і курортів Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Туризм – комплексна і перспективна галузь з потужним потенціалом розвитку. Мені є чим бути корисною державі на цій роботі і я рада приєднатися до команди міністерства та докладати свої зусилля, досвід і знання для подальшого впровадження і розвитку курсу змін, закладеного в попередні роки. [...] Повернення на державну службу є свідомим кроком – саме з державної служби почалася моя кар’єра, де я отримала хорошу школу і досвід відповідальності, законності, професіоналізму і командної роботи, розуміння глибини і масштабів економічних процесів, що дозволило досягти певних успіхів в подальшому", – прокоментувала Оксана Сердюк своє призначення.

Першим публічно привітав Оксану Сердюк з вступом на посаду директора департаменту заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Михайло Тітарчук.

"Призначення нового для галузі керівника гарантує неупередженість і об’єктивність у вирішенні гострих і проблемних питань галузі. Упевнений, що управлінський і професійний досвід Оксани в державному і приватному секторах, а також в питаннях фінансування, посилить команду міністерства і сприятиме підвищенню ефективності просування туристичного потенціалу України, дозволить активізувати роботу з підвищення інвестиційної привабливості об’єктів туристичної галузі та, зокрема, інфраструктури.

Буде продовжена робота по реформуванню законодавства, посиленню безпеки і захисту прав та інтересів туристів, підвищенню рівня якості надання туристичних послуг", – написав він на своїй сторінці Facebook.

Однак оптимістичні обіцянки Тітарчука переконали далеко не всіх. Не заспокоїли його слова і представників Комітету Верховної Ради з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту і туризму. Голова підкомітету з туризму Анна Романова вважає, що сам конкурс був свідомо проведений в не публічному форматі, а склад комісії не викликає довіри, оскільки в нього увійшли тільки чиновники.

"З Оксаною Сердюк я не знайома. Як, власне, і все туристичне співтовариство України. Мені не подобається те, як втемну проводили конкурс, як вона спочатку відмовилася від оприлюднення своєї автобіографії, як доводилося вибивати цю автобіографію зі скандалом і листами до всіх відомств. Це просто низько, як з боку Мінекономрозвитку, так і з її особисто. Я не розумію таких її вчинків... Вона, начебто, випускниця USPS (Української школи політичних студій), яку я також мала честь закінчити. Але в цій школі вчать відкритості та прозорості, а не "совковим" підкилимним призначенням... Та й склад комісії – там всі були працівники Мінекономрозвитку. Жодного представника суспільства! Навіть депутатів – представників профільного комітету не покликали... Про яку об’єктивність йдеться? Я не хочу, ще не знаючи пані Сердюк, критикувати її. Але з таким початком, з таким скандальним призначенням – нічого доброго не вийде...", – заявила вона.

У той же час, не всі представники туристичної спільноти бачать проблему у відсутності досвіду роботи в галузі у нового керівника туризму. Так, представник Української асоціації активного та екологічного туризму Сергій Підмогильний впевнений, що це може навіть виявитися "плюсом".

"У тому, що ця людина не з туристичної галузі, я не бачу особливих проблем. Оксана Сердюк цілком може бути ефективним менеджером – це покаже час. Вважаю, що сьогодні дуже важливо приділяти увагу питанням маркетингу, тому необхідно, щоб новий керівник департаменту туризму мала уявлення про те, як презентувати туристичну Україну на світовому ринку. Однозначно, в інтересах держави зараз розвивати, як внутрішній, так і в’їзний туризм. Нам потрібно працювати і над поліпшенням туристичної інфраструктури, і над розвитком комунікацій, і над якістю обслуговування. Так що у нового керівника туризму багато роботи. І приступити до виконання обов’язків їй потрібно якомога швидше, оскільки, наприклад, не за горами весняні туристичні виставки, а ми досі не знаємо, чи буде на них представлена Україна. Через тривалий процес призначення нового голови департаменту ми втратили час. Поки людина "в’їде" в основні процеси, розбереться у всьому – ще пройде чимало часу... І виходить, що ми занадто довго займаємося не питаннями туризму, а призначеннями керівників...", – зазначив він.

Не бачить приводу для занепадницьких настроїв і керівник Центру туристичної інформації Володимир Царук.

"З одного боку, призначення, людина, яка прийшла в туризм зовсім з іншої сфери, – для багатьох загадка. Незрозуміло, чи знає вона галузь; незрозуміло, в якому напрямку вона буде рухатися... З іншого боку, було проведено конкурс на цю посаду, в якому брало участь багато кандидатів, але Оксана Сердюк виграла. Існує багато думок про те, добре чи погано те, що керівником стає людина, яка прийшла з іншої галузі. Але є чимало позитивних прикладів. Тому, можливо, і це призначення може виявитися виграшним. Все залежить від команди; від того, чи буде новий керівник прислухатися до експертного середовища; прислухатися до людей, які вже не один рік в туризмі. В цьому випадку галузь буде розвиватися і рухатися. Однак, на мій погляд, основною проблемою галузі залишається те, що перші особи країни ще не до кінця розуміють роль і важливість туризму для економіки держави. Якщо туристичному співтовариству за допомогою нового керівника вдасться цей факт донести до перших осіб, то це істотно змінить ситуацію", – запропонував він.

А на думку голови Всеукраїнської Асоціації туристичних операторів Ігоря Голубахи, тема призначення директора департаменту туризму МЕРТ взагалі не заслуговує такого бурхливого обговорення.

"Головна біда українського туризму в тому, що центральний орган, керуючий галуззю, дуже низького рівня. Ми не раз говорили про те, що це має бути, як мінімум, Державне агентство, яке б мало певні повноваження і можливості впливу. Тоді можна було б дійсно серйозно ставитися до нових призначень, персон керівників і так далі. На сьогоднішній день будь-яка персона, яка буде призначена на посаду директора департаменту туризму, не зіграє особливої ролі. Навіть Іван Ліптуга, який і мав досвід роботи, і був популярний в туріндустрії, після свого звільнення говорив, що він не в силах вплинути на відсталість влади, не може заставити галузь швидко розвиватися. Тому на сьогоднішній день для мене набагато важливіша активність суспільних організацій, професіоналізм в тих заходах, які вони проводять, а також розуміння галузевих процесів людьми, які працюють в туризмі", – підкреслив Голубаха.

У найбільшій галузевій суспільній організації України – Асоціації індустрії гостинності – нового керівника профільного відомства зустріли без особливого ентузіазму. При цьому, голова АІГУ Олександр Лієв запевнив у готовності співпрацювати з Оксаною Сердюк і надавати їй професійну допомогу.

"Призначення головою профільного департаменту людини без мінімального досвіду роботи в галузі, зустрічати оплесками дуже складно. Втім, це стосується не тільки туризму, а й будь-якої іншої галузі економіки. Не можна зустрічати оплесками і сам процес відбору кандидата. Те, що назвали "конкурсом", виглядає більш, ніж сумнівно. Разом з цим, рішення є рішення і, як показала реакція міністерства на обурені коментарі і реакцію туристичного співтовариства, великої ролі думка турбізнесу не грає. Я не знайомий з пані Сердюк, і ніхто з членів Асоціації індустрії гостинності України (а це понад 400 організацій і фізосіб) нічого не знає про її діяльність. Але я не виключаю, що у неї є шанс принести користь розвитку туризму в Україні. Це буде видно вже по її перших кроках. Наша Асоціація категорично не підтримує такий формат обрання керівника, але раз рішення в уряді приймаються так, нам залишається лише погодитися з цією реальністю. Ми готові надати допомогу в перших кроках пані Сердюк на новій посаді і відкриті до співпраці", – запевнив Олександр Лієв.

Джерело: Zruchno.Travel

Печать