Дитячий відпочинок в Україні: особливості та тенденції

Організація дитячого відпочинку – тема завжди актуальна, яка незмінно викликає у батьків масу питань і тривог. Сучасні дитячі табори та санаторії настільки кардинально відрізняються від профспілкових, де проводили канікули радянські школярі, що сьогодні батькам доводиться довго ламати голову, щоб визначитися із вибором установи, оцінити ризики, прочитати десятки відгуків. Фахівці Асоціації індустрії гостинності України вивчили сьогоднішню ситуацію на ринку і визначили особливості організації дитячого відпочинку.

 

Незважаючи на те, що офіційна статистика свідчить про регулярне скорочення числа дитячих санаторіїв та оздоровчих таборів, нині установ подібного типу як державних, так і приватних – величезна кількість. 

Державна служба статистики України констатує, що з 2010 року загальна кількість установ для відпочинку та оздоровлення дітей скоротилася на 44%. У 2017 році батьки могли обирати з 9745 дитячих санаторіїв і таборів. 

У 2017 році в держустановах відпочили майже мільйон дітей: всього 970 027 осіб, тоді як у 2016 – 935 721 особа, що на 3,6% більше, ніж у попередньому році. До ТОП-5 областей за кількістю дітей, які перебували в установах для оздоровлення та відпочинку у 2017 році, увійшли: Одеська (105 946 дітей), Харківська (95 337 дітей), Дніпропетровська (91 203 дітей), Херсонська (62 140 дітей) і Полтавська (54 620 дітей) області. 

Організація дитячого відпочинку передбачає розвиваючі ігри, проведення культурних і тематичних заходів, пізнавальних екскурсій і спортивних змагань. 

При цьому варто відзначити, що державна статистика враховує лише частину установ дитячого відпочинку – тих, чия діяльність регулюється Законом України "Про оздоровлення та відпочинок дітей". Сьогодні дитячі табори можна розділити на два типи, кожен з яких має свої особливості і принципи роботи: 

1. Традиційні дитячі установи для оздоровлення та відпочинку, які працюють відповідно до Закону "Про оздоровлення та відпочинок дітей" та приймають дітей на зміни від 14 до 21 днів. 
2. Проектні табори, які діють відповідно до Законів "Про туризм" та "Про позашкільну освіту". Такі табори не мають власної локації та організовуються на базі дитячих центрів і клубів, спортивних установ, мовних шкіл та баз відпочинку. Середня тривалість змін – від 7 до 14 днів, також існують й одноденні табори для організації короткочасного дитячого дозвілля. 

За словами організаторки Міжнародного фестивалю дитячих таборів і туризму KidsCampFest Наталії Бельської – розвиток сфери дитячого відпочинку відбувається саме завдяки "проектним" таборам. Засновники таких таборів забезпечують різноманітність пропозицій, формують тенденції розвитку і диктують тренди. 

"Батьки, обираючи табір для дитини, повинні розуміти, що є поняття дитячого табору з прив'язкою до постійної бази, а є проектний табір, який може виїхати в Карпати або Одеську область у готель. Проектний табір найчастіше – це туристичний продукт", – акцентувала Наталія. 

Підприємцям, які займаються організацією дитячого відпочинку, Наталія Бельська порекомендувала звернути увагу на такі напрямки, які все більше набирають популярності в останні роки. У тренді зараз наметові табори з тенденцією у бік таборів, які знаходяться на території іншого великого комплексу з усіма зручностями, коли душовими, туалетами та їдальнею діти користуються в корпусах. Це дуже вдалий симбіоз "дикого" відпочинку на природі та звичного комфорту, який дозволяє забезпечити безпеку і гігієну. 

Крім того, дедалі більшої популярності набирають так звані сімейні табори, що дозволяють батькам відпочивати разом із дітьми. Батькам важко позбутися побоювань і зважитися відправити дитину на кілька тижнів до табору, особливо вперше. Тому такі пропозиції користуються попитом. У сімейних таборах формується окрема програма для дітей, а також програма для спільної роботи дітей і батьків. 

Сучасні батьки ставляться до вибору табору для дитини з великою обережністю і приділяють увагу всім аспектам організації відпочинку. Адміністрації та співробітникам табору необхідно з розумінням ставитися до будь-яких найприскіпливіших розпитувань та бути готовими надати будь-яку необхідну інформацію. Батьки обов'язково звернуть увагу на такі питання: 

- наявність документів (договір, ліцензія або інші дозвільні документи, медстраховка); 
- наявність медичного обслуговування та нюанси надання медичної допомоги; 
- особливості проживання у кімнатах (кількість дітей у номері, харчування, гігієна); 
- забезпечення безпеки; 
- кваліфікація, досвід та освіта співробітників табору. 

Окремо варто сказати про вподобання батьків у виборі регіону для відпочинку. Нині особливо популярні для організації дитячих таборів такі регіони як: Карпати, узбережжя Чорного моря (Миколаївська, Одеська, Херсонська області), узбережжя Азовського моря (Херсонська та Запорізька області) та Київська область. Незважаючи на те, що ці регіони залишаються у лідерах, організувати табір, куди діти будуть із радістю повертатися кожного року, можна в будь-якій області України завдяки кліматичним і ландшафтним особливостям.